Google Benim İşletmem’in Franchise İşletmeler Açısından Önemi

İnternette görünür, bulunabilir ve doğrulanabilir olmak her işletmenin en önemli ödevi. Buna ayak uyduramayan işletmeler ne yazık ki müşteri potansiyellerinin önemli bir bölümünü kaçırmakta ve her şeyden habersiz işlerinin kötü gittiğinden yakınmaktalar. İnternet şirketleri bireysel kullanıcılara sıklıkla ücretsiz ürün sunarlar ancak başka şirketlere nadiren ücretsiz ürün sunarlar. Google Benim İşletmem (Google My Business) bu nadir örneklerden biri olarak tamamen ücretsiz. Bu ürünü kullandığınızda Google Arama sonuçlarında aşağıdaki örnekteki gibi görünürsünüz. Örnek olarak “Kadıköy Vergi Dairesi” diye arama yapalım:

 

Gördüğünüz gibi sayfanın %50’sini kapsayan bir biçimda sağ kolonda detaylar bulunmakta. Buradan sizi arayan insanlar web sitesi ve yol tarifi butonlarıyla size ulaşabilmekte, telefon numaranıza tıklayarak arayabilmekteler.

Benim İşletmem’de görünmeniz için illa doğrudan isminizle arama yapılmasına gerek yok. Örneğin bu yazıyı yazmış olduğum Kadıköy/Göztepe’de “pizza” diye arama yaptığımda bana yakın pizzacıları aşağıdaki gibi gösteriyor.

En üstte çıkan Dominos reklamının hemen altında bana yakın üç pizzacı listelenmiş durumda. Birine tıklayınca ise, ilk görseldeki gibi detayları görebiliyorum. Bu üç pizza bayisinden biri bir müşteriyi sıfır maliyetle kazanmak üzere. İlk ikisinin puanı 3küsür iken üçüncüsünün puanı 4,2. Galiba üçüncü kazanacak…

Peki bu sıralama neye göre yapılıyor? Neden daha yüksek puanlı pizzacı üçüncü sırada? Burada nasıl çalıştığı açıklanmayan bir algoritma çalışıyor ve benim bulunduğum konum, ilgi alanlarım, arama geçmişim, o işletmeye yapılan yorum sayısı vb. bir çok farklı kriteri inceleyerek sıralıyor. Sıralamada aktif kalabilmek için, yapılan yorumlara cevap vermek ve daha fazla yorum almak önemli bir etken.

Peki franchise veren işletmeler için Google Benim İşletmem nasıl kullanılmalı?

Burada işler karmaşıklaşıyor. Öncelikle her bayiniz, kendisi açtıysa bir standardizasyon probleminiz var demektir. Örneğin hayali bir firma olan X Oto Ekspertiz markasının bayilerini inceleyelim:

Kadıköy bayisi “X Oto Ekspertiz” şeklinde,

Beşiktaş bayisi “X oto ekspertiz Beşiktaş” şeklinde,

Sarıyer bayisi “X SARIYER” şeklinde kayıtlı.

Malasef bu şekilde yapılan işlemlerde hem Google nezdinde markanızın itibarı azalıyor, hem kullanıcı müthiş bir bilgi kirliliğinde boğuluyor. Sizi arayan müşterilerinizi kaçırıyorsunuz… Google Benim İşletmem kayıtlarınızı düzenli tutmadığınız sürece öngöremediğiniz birçok sorun olduğuna emin olun. Size güzel bir örnek: Beşiktaş bayisi Google Benim İşletmem’e kayıtlı ancak bayiyi bir başka kişiye devretti. Onun email adresine kayıtlı olan işletme profiliniz gitti. Almayı unuttunuz, yeni açmak zorundasınız. Tüm olumlu yorumlar boşa gitti. En az 3-4 hafta posta kodu bekleyeceksiniz ve doğrulamaya uğraşacaksınız, sayfanızın görünür olması için zaman harcayacaksınız. Kaçırdığınız potansiyel müşteriler malasef buradan köye yol olur…

Tek problem devir problemi de değil, kontrolsüz içerikler bir başka problem. Unutmayın ki her bayiniz, markanızın ismini kullanıyor. Bilerek veya yanlışlıkla marka politikanıza uygun olmayan bir içerik paylaşabilirler, toplumun belli bir kesimini rahatsız edecek cümleler, reklam sloganları kullanabilirler. Bu gözler marka sayfasından hükümeti eleştireni, ana muhalefet lideriyle alay edeni, menemenin soğanlı mı soğansız mı olması gerektiği hakkında görüş bildireni, ürün hakkında olumsuz geri bildirim yapan müşterinin yorumunu azarlayarak cevaplayanları gördü. Bunlar marka algınızı onarılamaz biçimde bozabilir. Oysa organize edilmiş bir Google Benim İşletmem yapılanmasıyla bayilerinizin içerik ve yorumlarını göz önünde tutabilir, gerektiğinde müdahale edebilirsiniz.

Tüm bu sorunları aşmanız için Bosforad Bayi Reklam Platformu‘yla hemen bir çalışma başlatabilir, bayi işletme profillerinizi mükemmel ve organize hale getirerek hem bayilerinizin kazançlarını arttırmalar sağlar hem de ileride oluşabilecek devir problemlerini aşmış olursunuz.

Doğancan ÜLKER

Bosforad Satış Yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PAROLANIZI MI UNUTTUNUZ?
Parolanızı mı unuttunuz? Lütfen kullanıcı adı ya da email adresinizi giriniz. Size bir sıfırlama linki göndereceğiz.
.
WhatsApp chat